Cins Logo
بازگشت
سمینار تخصصی پاریس بزرگ در انستیتوی شهرسازی و مدیریت شهری استان پاریس

سمینار تخصصی پاریس بزرگ در انستیتوی شهرسازی و مدیریت شهری استان پاریس

مؤسسه ارتباطات علمی و فرهنگی ایران و فرانسه، به میزبانی «انستیتوی شهرسازی و مدیریت شهری استان پاریس (Institut d’Aménagement et Urbanisme – Ile de France)» برای تعداد محدودی از فعالان حوزه معماری و شهرسازی، مدیریت شهری و صنعت ساختمان کشور، سمینار تخصصی آشنایی با پروژه «پاریس بزرگ Grand Paris» در پاریس را برگزار کرد. این برنامه در دی ماه سال گذشته به مدت ده روز در شهرهای پاریس، بروکسل، بروژ و آمستردام اجرا شد.

"پاریس بزرگ" پروژه ایست که با هدف تبدیل کردن  شهر پاریس، پایتخت فرانسه، به یک کلانشهر جهانی و اروپایی قرن بیست و یکمی تعریف شده است و بنا بر تعریف رسمی این پروژه : "فضای زندگی شهروندان را بهتر کرده نابرابری های منطقه ای را اصلاح نماید تا شهری پایدار برای آیندگان به وجود آورد".
این پروژه عظیم در راس اولویت های دولت فرانسه در دو دوره اخیر قرار داشته و با تصویب قانونی در این خصوص در دسامبر سال 2013 به طرح "پاریس بزرگ" جامه عمل پوشانیده شد. بر اساس این قانون چند شهر حومه نزدیک پاریس که در استان های مجاور قرار دارند از آغاز سال 2016 میلادی از نظر اداری و قانونی با شهر پاریس امروزی ادغام خواهند شد تا پایه مالی و قانونی پاریس آینده را تشکیل دهند. این طرح که مستقیما از طریق دولت مدیریت می شود شامل پروژه ایجاد یک شبکه حمل و نقل عمومی عظیم و مدرن است که در آینده نزدیک سراسر پاریس بزرگ را به خوبی پوشش خواهد داد.
با توجه به رشد روز افزون شهر تهران که می رود تا پایتخت ایران را به یکی از کلانشهرهای اصلی خاورمیانه و حتی کل آسیا تبدیل نماید، و الحاق عملی برخی شهرها و شهرک های اطراف تهران به محدوده آن، مشکل ترافیک و آلودگی شهر و دیگر معضلات ناشی از رشد سریع تعداد سکنه تهران اکنون به نظر می رسد بهره گیری از تجربیات کلان شهرهای مدرن جهان و ارزیابی راهکارهای آنها برای مقابله با مشکلات مشابه شیوه مناسبی برای طراحی "تهران بزرگ" آینده باشد.
در این راستا، مؤسسه تبادلات فرهنگی ایران و فرانسه به همراه مؤسسه نگارستان اندیشه طرحی را جهت برگذاری یک سفر آموزشی برای مدیران و سیاست گذاران شهرداری تهران و شهرهای اطراف، اجرا کرد.