Cins Logo
بازگشت
برپایی نخستین هفته فیلم اروپایی تهران در باغ کتاب تهران

برپایی نخستین هفته فیلم اروپایی تهران در باغ کتاب تهران

نخستین هفته‌ی فیلم اروپاییِ تهران در باغ کتاب تهران از 3 تا 6 مرداد ماه 1396 برگزار می شود. این برنامه با حضور چهره های سینمایی و منتقدان اروپایی و به همراه اکران فیلم های منتخب از سینمای اروپا برگزار می گردد

نخستین هفته‌ی فیلم اروپاییِ تهران
باغ کتاب تهران 3-6 مرداد ماه 1396
25 تا 28 جولای 2017

اگر سینما به عقیده ژان کوکتو، نوشتن به جوهر نور است، هفته‌ی فیلم اروپایی تهران، رونمایی از کتاب این قاره است. ما با هدف کشف و ترویج فرهنگ و زبان‌های گوناگونِ قاره اروپا میزبان سینماگران و منتقدان این سرزمین خواهیم بود تا از منظری دیگر و این بار از چشم سینما به فرهنگ و هنر و باورها و اندیشه‌های این قاره‌ی سبز بنگریم. هنر سینما اندک‌زمانی پس از تولدش به ایران راه یافت و سینماگران ایرانی در قیاس با همتایان خارجی خود، از پیشگامان این هنر به شمار می‌روند و در تمام این‌سال‌ها تأثیرپذیری هنر سینما از اندیشه، تکنیک و آثار اروپایی همواره وجود داشته است. از سوی دیگر، در چند دهه‌ی اخیر، صنعت سینمای هالیوود موجب نوعی گسست در تعامل فرهنگی میان سینمای سایر کشورها شده است. هرچند که جشنواره‌های معتبر سینمایی بستر مناسبی برای دیده‌شدن آثار غیرِ هالیوودی و ارتباط بیشتر سینماگران جهان است اما یک ویژگی مهم که در اغلب جشنواره‌های تخصصی سینمایی به چشم می‌خورد، تمرکز بر آثار جدید و ارزیابی آنهاست. حال آنکه در هفته‌ی فیلم اروپایی تهران توجه اصلی معطوف به شاهکارها و آثار مهمی است که چه‌بسا به دلایل گوناگون در جشنواره‌ها چندان دیده نشده باشند اما اثری عمیق بر اندیشه‌ی سینماگران گذاشته و در تاریخ سینما از جایگاه مهمی برخوردار بودند.
در یک سده‌ی اخیر، صدها اثر سینمایی با ویژگی‌های منحصر به فرد و نگاه‌های متفاوت در سینمای اروپا تولید شده است که انتخاب و بررسی آن‌ها، متناسب با اهداف و برنامه‌های باغ کتاب تهران، نیازمند معیارهای خاصی است. در این طرح، تعیین کشورهای صاحب سبک و آثار آنها از چند منظر و بر اساس معیارهای زیر انجام شده است:
·        محتوا و تکنیک
ـ ارزیابی اصالتِ قلم سناریو
ـ بازتاب ایده در تصویر و گذری واقعی از جوهر به نور
ـ شناخت اقتباس‌های سینمایی و اصالت فیلمنامه‌ها
ـ نگرش‌های گوناگون زیبایی‌شناسی تصویر
ـ تأثیر و جایگاه اجتماعی
شکل‌گیری نگاه انتقادی در میان تماشاگران جوان (تأثیر برمخاطب)
ـ تنوع گسترده فیلمنامه‌های اروپایی
ـ پرده‌برداری از تاریخ جدید اروپا با نمایش آثار ناشناخته و تأثیرگذار بر تماشاگر ایرانی
ـ بازتاب بصری مسائل امروز جامعه اروپایی در روایتی چالشی
خلق اثر سینمایی، بیان آزادی است: شیوه نگارش، توصیف، اندیشه، همه و همه تصویری از هنر زیستن و دفاع از ارزش‌های فردی و اجتماعی است.  در این طرح سعی خواهد شد تا محصولات سینمایی گوشه و کنار قاره اروپا با تماشاگرانِ ایرانی به اشتراک گذاشته شود. با اکران آثار ایشان در واقع ارزش‌های نسل جوان مردم این کشورها نمایش داده می‌شود و گرایش‌های سینماتوگرافی آنان تحلیل خواهد شد.
برنامه اکران فیلم‌ها و برگزاری نشست‌های جنبی:
در 4 سالن باغ کتاب(2 سالن ویژه‌ی اکران و 2 سالن برای نشست‌ها)، هر روز بین 5 تا 10 شب برنامه‌ها اجرا خواهد شد. با توجه به برنامه فیلم‌ها (زمان هر فیلم و نشست تخصصی آن) روزانه 2 اکران در هر سالن همراه با نشست تخصصی برگزار می‌شود که به این ترتیب روزی 4 اکران 2 نشست اجرا خواهد شد. با توجه به نشست‌های افتتاحیه و اختتامیه جمعا 14 اکران فیلم و 8 نشست تخصصی برگزار می‌شود. (بعضی نشست‌ها درباره‌ی دو فیلم از یک کشور به صورت مشترک خواهد بود).
برای هر کشور چند فیلم، به عنوان نماینده‌ی سینمای آن کشور انتخاب شده است و به مناسبت نمایش هر فیلم، مهمانانی هم برای دعوت به ایران و شرکت در نشست‌های جنبی، معرفی شده‌اند.
 
کشورهای منتخب و آثار سینمایی
1.       فرانسه
De batter mon Coeur c’est arreté (2005)
Paris (2008)
Entre les murs (2008)
Après mai (2012)
L’heure d’été (2008)
2.       لهستان
Aftermath (2012)
In Darkness (2011)
3        بالکان
Mirage (2004) :Macdonia
Grbavica (2006) : Bosnia
Remake (2003): Bosnia
4        سوئد
The Last Sentence (2012)
Sebbe (2010)
100 year old man who climbed out of the window and disappeared
Everlasting moments (2008)
5        آلمان
Goodbye lenin
The lives of others
6        فنلاند
Mother of Mine (2005)
7        ایتالیا
The tiger and the snow(2005)
Caesar must die
فهرست مهمانان اروپایی در نخستین هفته فیلم اروپایی تهران
France:
-Erika Thomas
Critic and University Professor
- Clément Métayer
Actor: Après Mai
- Hamid Fadavi
Critic and University Professor
- Serge Onteniente
Direcor’s assistant/ Actor : De Battre Mon Cœur C’est Arrêté
 
Denmark/ Sweden
- Thomas Senderup: Producer: Everlasting Moment
 
Poland:
- Olga Chajdas: Director/Director’s assistant: In darkness
- Antoni Lozarkiewicz: Composer : In Darkness
 
 Macedonia:
Kirijna Nikoloska: Directors’s Assistant: Mirage
Antanas Georgiev: Editor: Mirage
Svetozar Ristovski: Director: Mirage
 
Bosnia:
Ermin Bravo : Actor : Remake
Ermin Sijamaja : Actor : Remake
 
Serbia
Emir Kusturica: filmmaker
اختتامیه: سینما و میراث هنری مشترک
برنامه در روز اختتامیه، با مشارکت بنیاد سینمایی فارابی و نمایش فیلم کلوزآپ عباس کیارستمی اجرا خواهد شد. فیلم کلوزآپ، تنها فیلم کیارستمی است که حقوق معنوی آن در اختیار بنیاد فارابی است و نسخه‌ی مذکور، در واقع نسخه‌ای جدید و بازبینی شده با تغییرات ملموس در فیلم است که کیارستمی آن را در زمان حیاتش نهایی کرده لیکن تاکنون اکران عمومی نداشته است.
همچنین در نشست اختتامیه، با حضور استادان و سینماگران ایران و اروپا، مقایسه‌ای میان ویژگی‌های سینمای ایران با سینمای اروپا و وام‌گیری‌های دوسویه و تأثیر هر یک بر جامعه معاصر خود به بحث گذاشته می‌شود.