Cins Logo
بازگشت
سه روایت از یک رخداد

سه روایت از یک رخداد

مهاجرت گسترده پناهجویان لهستانی در جنگ جهانی دوم به ایران پیامدهای گسترده ای در پی داشت که یکی از آنها ازدواج و اقامت بیش از 300 زن لهستانی در ایران بود. این نشست باهدف نگاهی به زندگی متفاوت سه زن مهاجر لهستانی در ایران آنا بورکوفسکا ـ اَملیا وویچه‌هوفسکا ـ هلن استلماخ برگزار می شود

سه روایت از یک رخداد
نگاهی به زندگی متفاوت سه زن مهاجر لهستانی در ایران
آنا بورکوفسکا ـ اَملیا وویچه‌هوفسکا ـ هلن استلماخ
هم‌زمان با دهمین سالگرد درگذشت آنا بورکوفسکا هنرمند لهستانی

جنگ بین الملل دوم، برای ایرانی‌ها پیامدهای گوناگونی داشت که از جمله‌ی آنها ورود هزاران پناهجوی لهستانی به کشور بود. از این تعداد پناهجو، چیزی حدود 300 نفر از زنان و دختران جوان هرگز ایران را ترک نکردند و با خانواده‌های ایرانی وصلت کردند. سه‌تن از این افراد آنا بورکوفسکا، اَملیا وویچه‌هوفسکا و هلن استلماخ بودند که هر کدام مسیری بسیار متفاوت را پیمودند. آنا به هنرمندی در عرصه موسیقی و سینما بدل گشت و باکارگردانان صاحب نام ایرانی همکاری کرد؛ املیا در یک خانواده سنتی مانند یک زن ایرانی به زندگی ادامه و صاحب فرزند شد و هلن با همان باورهایش در خانواده‌ای متجدد تا آخر زیست. حالا هر سه تای این افراد در تهران مدفون هستند و در دهمین سالگرد درگذشت آنا، نشستی با هدف بازخوانی روایت زندگی این سه نفر برپا شده است.
این نشست با سخنرانی افراد زیر برگزار می‌شود: خسرو سینایی، کارگردانی که تا روزهای آخرِ زندگی آنا با او آمد و رفت داشت و فیلم کوتاهی از آخرین روزهای زندگی آنا را هم نمایش خواهد داد. علیرضا دولتشاهی، لهستان‌پژوه ایرانی که سرگذشت این افراد را روایت خواهد کرد. فرشته فریدوش، نوه‌ی پسریِ املیا از مادربزرگش سخن خواهد گفت، زنی لهستانی که در خانواده او را فاطمه می‌نامیدند و حالا با نام فاطمه وندی‌وش در بهشت زهرای تهران در کنار همسر ایرانی‌اش آرمیده است. او نیز فیلم کوتاهی از دیدار املیا با خواهران و برادرانش پس از 50 سال دوری را به نمایش می‌گذارد. آخرین سخنران برنامه، رضا نیکپور است، فرزند هلن استلماخ که اردیبهشت امسال از دنیا رفت و در آرامستان دولاب به خاک سپرده شد.
این برنامه روز سه‌شنبه 24 بهمن ماه ساعت 16 در پژوهشکده مطالعات فرهنگی روایت به نشانی میدان انقلاب، ابتدای خیابان کارگر شمالی، خیابان ادوارد براون، کاشی 12 برگزار خواهد شد و ورود برای عموم آزاد است. علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاع بیشتر به نشانی اینترنتی www.cins.ir مراجعه کنند.