Cins Logo
بازگشت
و نامیده شد آندژی

و نامیده شد آندژی

به مناسبت زاد روز آندری وایدا در دومین سال نبودش نشستی با حضور سفیر لهستان در تهران و سه تن از پژوهشگران و مستندسازان ایرانی در باغ کتاب تهران برگزار می شود در حاشیه این نشست فیلمی از دیدار سینایی و وایدا نیز نمایش داده می شود

آندری وایدا (به لهستانی: Andrzej Wajda) (زاده ۶ مارس ۱۹۲۶ در سوالکی، لهستان-درگذشته ۹ اکتبر ۲۰۱۶)، کارگردان سینما وتئاتر لهستانی بود. وی برجسته‌ترین عضو مکتب فیلم‌سازی لهستان (که در خلال سال‌های ۱۹۵۵ تا ۱۹۶۳ در جریان بود و اعتبار ویژه‌ای برای سینمای اروپای مرکزی به ارمغان آورد) به شمار می‌آید. شهرت وایدا بیشتر به‌خاطر سه‌گانهٔ جنگ اوست که در دههٔ ۵۰ میلادی ساخت: فیلم‌های «یک نسل»، «کانال» و «خاکسترها و الماس‌ها».
وایدا در سال ۱۹۹۹ جایزه اسکار افتخاری را برای «پنج دهه کارگردانی درخشان» دریافت کرد. چهار مورد از فیلم‌های وی یعنی سرزمین موعود (۱۹۷۵)، دوشیزگان ویلکو (۱۹۷۹)، مرد آهنین (۱۹۸۱) و کاتین (۲۰۰۷) نامزد بهترین فیلم خارجی جشنواره اسکارشده‌اند. او طی شش دهه فعالیت خود بیش از چهل فیلم بلند ساخت. فیلم مرد آهنین نخل طلای جشنواره کن سال ۱۹۸۱ را دریافت کرد. وایدا در سال ۲۰۰۰ به خاطر «پنج دهه کار خلاقه در سینما» یک اسکار افتخاری دریافت کرد. فیلم «دانتون» در سال ۱۹۸۳ جایزه سزار (جایزه ملی سینمای فرانسه) و جایزه بفتا (آکادمی هنرهای سینمایی بریتانیا) را از آن خود کرد. وایدا در سال ۲۰۰۷ فیلم نیز برای فیلم سینمایی «کاتین» جایزه بفتا را از آن خود ساخت. جشنواره برلین نیز در سال ۲۰۰۶ با اعطای خرس طلای افتخاری تقدیری از این کارگردان بلندآوازه به‌عمل آورد.
در زادروز تولد وایدا و دو سال پس از درگذشت او، در نشستی با حضور سفیر لهستان در تهران، سه نفر از پژوهشگران و مستندسازان کشور درباره‌اش سخن می‌گویند: خسرو سینایی: کارگردان و مستندساز؛ محمد مقدم: پژوهشگر و مستندساز و علیرضا دولتشاهی: پژوهشگر در مطالعات لهستان.
همچنین در این نشست، فیلم مستندی از دیدار سینایی با وایدا در لهستان نمایش داده می‌شود. این برنامه به همت مؤسسه نگارستان اندیشه، روز پنجشنبه 17 اسفندماه ساعت 17 در سالن سینمای باغ کتاب تهران برگزار می‌شود. ورود علاقه‌مندان به این نشست آزاد است.
نشانی: اتوبان حقانی، بلوار کتابخانه ملی ایران، ضلع غربی کتابخانه، باغ کتاب تهران.